Koszyk
Pluszowy lub welurowy zestaw wypoczynkowy — czy warto się na niego zdecydować?

Pluszowy lub welurowy zestaw wypoczynkowy — czy warto się na niego zdecydować?

06.03.2024
Miękkie materiały pluszowe zdecydowanie zachęcają do tego, by je pogłaskać lub po prostu przytulić do nich policzek i ułożyć się na drzemkę… Z tego względu kanapa welurowa wydaje się doskonałym wyborem. Czy tak jest jednak naprawdę? Co wyróżnia tkaniny pluszowe oraz czy welurowa tapicerka to dobry pomysł? Czy welur jest praktyczny? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz poniżej — przedstawiamy materiały pluszowe oraz praktyczne informacje na temat tego obicia.

Miękkie materiały pluszowe zdecydowanie zachęcają do tego, by je pogłaskać lub po prostu przytulić do nich policzek i ułożyć się na drzemkę… Z tego względu kanapa welurowa wydaje się doskonałym wyborem. Czy tak jest jednak naprawdę? Co wyróżnia tkaniny pluszowe oraz czy welurowa tapicerka to dobry pomysł? Czy welur jest praktyczny? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz poniżej — przedstawiamy materiały pluszowe oraz praktyczne informacje na temat tego obicia.

Obicie welurowe, pluszowe, welwetowe — co to za materiały?

Materiał welurowy, pluszowy, aksamitny, welur, welwet, plusz — te określenia często używane są zamiennie i oznaczają po prostu miły, miękki w dotyku materiał z charakterystycznymi włoskami. Na czym zatem polega różnica? Najprościej mówiąc, każde z tych określeń oznacza plusz — materiał z tak zwaną okrywą runową. Tkaniny pluszowe występują w różnych wariantach z zależności od sposobu uzyskania puszystej okrywy i jej długości, a także rodzaju użytych włókien i grubości oraz elastyczności materiału. Możemy zatem stwierdzić, że zarówno aksamit, jak i welwet oraz welur to plusz — materiał z charakterystyczny „meszkiem”. I tak aksamit będzie tkaniną dość sztywną i o okrywie runowej nieprzekraczającej 3 mm, która powstaje w wyniku zastosowania specjalnej techniki zaplatania. Jeśli wykorzystamy przy tym runo bawełniane lub wełniane, zyskujemy doskonały materiał do tworzenia tapicerek, choć warto wspomnieć, że aksamitne obicia są co prawda eleganckie, ale również dość drogie. Welwet to z kolei materiał o dłuższej (powyżej 3 mm) okrywie runowej, który powstał jako tańsza alternatywa dla aksamitu.

Często  określa się go również jako plusz wątkowy ze względu na to, że w tym rodzaju materiału nić wątku wyciąga się ponad osnowę w formie pętelek. A materiał welurowy? Jest cieńszy od aksamitu, a jego okrywa runowa powstaje z nitek dodatkowej osnowy. Jest również bardziej elastyczny od aksamitu, ale przy tym bardziej matowy — aby odróżnić materiały od siebie, przyjrzyj się ich strukturze. Dobrą wskazówką będzie także cena: obicie welurowe będzie tańsze od aksamitnego, dlatego popularniejszym rozwiązaniem w większości salonów meblowych będzie kanapa welurowa. Zwykle mówiąc zatem o pluszu, mamy na myśli obicie welurowe — i to na nim skupimy się zatem w tym tekście.

Czy welur jest praktyczny? Kilka słów o właściwościach tego materiału

Pierwsze pytanie osób, którym wpadła w oko sofa welurowa lub welurowy zestaw wypoczynkowy to zwykle: „Czy welur jest praktyczny?”. Wiele osób zastanawia się także, czy welur się wyciera i czy tym samym będzie dobrym wyborem do pomieszczeń, w których kanapa welurowa będzie intensywnie użytkowana. Welurowa tapicerka to bardzo popularne rozwiązanie, ponieważ welur to jeden z bardziej wytrzymałych i jednocześnie miłych w dotyku materiałów. Specjalny splot oraz wykorzystanie niepalnych materiałów sprawiają, że obicia welurowe są odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne. Mimo że welur jest cieńszy od aksamitu, jest też bardziej elastyczny, dlatego nasza odpowiedź na pytanie, czy welur jest praktyczny, brzmi: zdecydowanie tak! Mamy także dobre wieści dla osób zastanawiających się, czy welur się wyciera — to materiał odporny na wycieranie, a dzięki swoim właściwościom nie traci on koloru przez dłuższy czas. Wszystko to sprawia, że welurowy zestaw wypoczynkowy to doskonały wybór nie tylko do wnętrz, które mają się pięknie prezentować, ale również pomieszczeń, w których toczy się życie rodzinne — salonu, pokoju dziennego czy gabinetu.

Część osób twierdzi, że welur jest bardziej podatny na zabrudzenia; nie ma co się jednak oszukiwać: każde obicie kanapy czy fotela ucierpi z powodu rozlanej kawy, czy innych plam powstających wraz z codziennym użytkowaniem. Jeśli natomiast obawiasz się charakterystycznych smug pojawiających się na welurowych meblach po przeciągnięciu po nich ręką, wystarczy po prostu „przeczesać” takie obicie, by przywrócić mu znów stylowy wygląd.

Welurowa tapicerka: jak wykorzystać ją w aranżacjach?

Tkanina welurowa jest niezwykle miła w dotyku i co ważne — to widać już na pierwszy rzut oka. Meble z welurową tapicerką po prostu zachęcają do tego, by przysiąść na nich i odpocząć, dlatego doskonale sprawdzą się jako elementy aranżacji ocieplające wnętrze. Możesz zatem z powodzeniem ustawić welurowy zestaw wypoczynkowy w swoim salonie, a miękka kanapa welurowa to rozwiązanie na przykład do gabinetu — i to nie tylko domowego, ale również w siedzibie firmy. Jednocześnie delikatny połysk sprawia, że meble z welurowym obiciem są niezwykle stylowe i stanowią doskonałe uzupełnienie aranżacji eleganckich wnętrz. Ten materiał świetnie pasuje do pomieszczeń urządzonych w różnym stylu.

W klasycznym salonie bez określonego stylu welurowy zestaw wypoczynkowy będzie grał pierwsze skrzypce i przyciągał uwagę — szczególnie jeśli zdecydujesz się na model w wyrazistym, głębokim odcieniu. Nie musisz dzięki temu szukać dodatkowych tekstyliów — zasłon, poduszek, narzut czy dywaników. Delikatnie lśniący materiał welurowy spełni rolę dekoracji i jednocześnie przepięknie odbije światło, dlatego meble z welurową tapicerką polecamy do nieco ciemniejszych wnętrz, które chcielibyśmy delikatnie rozjaśnić. Miękki, subtelny materiał to również doskonały wybór do salonu lub sypialni w stylu glamour — nie bez powodu to właśnie welurem obija się często zagłówki oraz łoża kontynentalne. Jeśli planujesz zakup nowej kanapy i zależy Ci na tym, by Twój salon zyskał eleganckie wykończenie w stylu glamour, tkaniny pluszowe będą zdecydowanie strzałem w dziesiątkę! A co z minimalistycznymi wnętrzami w stylu skandynawskim? Choć welur kojarzy się przede wszystkim z bogactwem i luksusem, możesz śmiało zdecydować się na taką kanapę do jasnego salonu w stylu skandynawskim. W połączeniu z jasną drewnianą podłogą i drewnianymi meblami taka sofa welurowa będzie tworzyła miły, komfortowy kącik do wypoczynku. Zdecydowanie warto zatem postawić na welur — niezależnie od tego, jaką aranżację planujesz stworzyć

Przeczytaj również
Zobacz więcej