Informacje
Pielęgnacja mebli
l. ZASADY UŻYTKOWANIA MEBLI LAKIEROWANYCH
Do lakierowania mebli używamy wyłącznie najlepszej jakości lakierów, charakteryzujących się odpowiednią twardością i odpornością na
uszkodzenia. Należy jednak pamiętać, że żaden lakier nie jest odporny na uszkodzenia mechaniczne.
W szczególności należy unikać:
1. narażania elementów lakierowanych na kontakt z wilgocią i gorącą parą wodną
2. używania do czyszczenia acetonu, amoniaku, alkoholu oraz innych silnych lub rysujących środków czyszczących
3. używania do czyszczenia ostrych szczotek, gąbek czy szmatek
4. gotowania bez włączonego wyciągu w okapie kuchennym
5. narażania elementów lakierowanych na długotrwałe działanie promieni słonecznych. Może to doprowadzić do zmiany barwy elementów lakierowanych.
Plamy i ich usuwanie
1. Meble należy czyści lekko wilgotną miękką tkaniną z mikrofibry, po czym należy powierzchnie czyszczone wytrzeć do sucha
2. Producent nie ponosi odpowiedzialności za uszkodzenia powłok lakierniczych spowodowanych użyciem środków chemicznych. Dopuszcza się stosowanie środków czyszczących dostępnych w handlu, pod warunkiem ich wcześniejszego sprawdzenia na powłokach lakierniczych w miejscach niewidocznych
3. Elementy szklane czyścić od strony malowanej środkami do mycia szyb nie zawierającymi rozpuszczalników oraz alkoholi.
Il. ZASADY UŻYTKOWANIA MEBLI FORNIROWANYCH
Drewno jest materiałem naturalnym, którego barwa i układ słojów są uzależnione od wielu czynników, dlatego mogą występować różnice w fakturze i barwie elementów co nie stanowi wady produktu. W produkcji elementów drewnianych stosujemy niezmechanizowane technologie wykonawcze, takie jak ręczne lakierowanie i szlifowanie. Specyfika pracy ręcznej powoduje, że mogą wystąpić niejednorodności powierzchni , które nie stanowią wady produktu i nie wpływają na jego funkcjonalność oraz trwałość. Elementy drewniane mogą w trakcie eksploatacji ujawniać niewielkie zmiany w kształcie i wymiarach wywołane specyficznymi warunkami eksploatacji (wilgotność, różnice temperatur, oświetlenie etc.) oraz naturalnymi właściwościami materiałów użytych do produkcji. Takie zmiany nie stanowią wady produktu i nie wpływają na jego trwałość i funkcjonalność.
W szczególności należy unikać:
1. narażania elementów fornirowanych na kontakt z wilgocią i gorącą parą wodną
2. używania do czyszczenia acetonu, amoniaku, alkoholu oraz innych silnych lub rysujących środków, czyszczących
3. używania do czyszczenia ostrych szczotek, gąbek czy szmatek
4. gotowania bez włączonego wyciągu w okapie kuchennym
5. narażania elementów fornirowanych na długotrwałe działanie promieni słonecznych. Może to doprowadzić do zmiany barwy elementów fornirowanych.
6. należy używać miękkiej szmatki oraz specjalnych preparatów przeznaczonych do czyszczenia elementów z drewna lakierowanego.
III. ZASADY UŻYTKOWANIA MEBLI TAPICEROWANYCH
1. Meble tapicerowane powinny być użytkowane zgodnie z ich przeznaczeniem.
2. Przy rozpakowaniu nie należy używać ostrych narzędzi, gdyż może to spowodować uszkodzenie obicia mebla.
3. W wyniku transportu po rozpakowaniu mogą wystąpić nieregularne fałdy i zagniecenia obicia. Cofnięcie efektu następuje w kilka dni po rozpakowaniu. Przyspieszenie procesu kształtowania można uzyskać poprzez ręczne uformowanie poduch.
4. Podczas przenoszenia mebla nie należy trzymać za obicie lub jego luźne elementy (poduchy), gdyż może to spowodować nieodwracalne odkształcenia.
5. Naturalną i normalną sytuacją jest to, że elementy z zastosowanym wypełnieniem z naturalnego pierza odkształcają się, w krótkim czasie użytkowania (pierze jest napowietrzone), dlatego należy strzepywać takie elementy, aby zachowywać dany wygląd i estetykę. Również nie jest wadą wydostawanie się na zewnątrz pojedynczych sztuk piór ( mają ostre końcówki), pomimo tego, iż znajdują w specjalnym pokrowcu na pierze. Korzystając z mebli z naturalnym wypełnieniem, może być słyszalny szelest pierza wynikający ze stykaniem piór z pokrowcem. Istotną informacją jest także, że osoby uczulone na pierze nie powinny korzystać z mebli z naturalnym wypełnieniem.
6. Mebli tapicerowanych nie należy stawiać w niewielkiej odległości od czynnych źródeł ciepła takich jak grzejniki, kuchenki, piece.
7. Meble należy chronić przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych. Nie należy też przekraczać 70% wilgotności powietrza.
8. W przypadku elementów funkcyjnych wymagane jest równe ustawienie (wypoziomowanie) mebli.
IV. PLAMY I ICH USUWANIE
1. Spróbuj usunąć plamy od razu gdy się pojawia. W przypadku większości tkaninyn system ułatwiający czyszczenie eliminuje większość plam, które mogą powstać na sofie.
2. Użyj chłonącej ściereczki lub papieru ręcznikowego i staraj się odsączyć plamę. Nie wcieraj.
3. W wypadku plam tłustych w pierwszej kolejności namocz plamę czystą wodą (najlepiej filtrowaną), a następnie użyć papieru ręcznikowego w celu odstączenia nadmiaru cieczy. Pocieraj delikatnymi okrężnymi ruchami.
4. W wypadku zaschniętych plam usuń tępym narzędziem np. łyżką nadmiar substancji brudzącej, a następnie postępuj zgodnie ze wskazówkami zawartymi w punkcie 3,
5. Nie rozciągaj i nie szarp tkaniny,
6. Używając rozpuszczalnika nie nakładaj go bezpośrednio na plamę, użyj czystej ściereczki lub nałóż początkowo na niewidoczną część sofy,
7. Używając odplamiacza usuń wszelkie pozostałości czystą ściereczką i miękką szczotką, zawsze szczotkując z włosem,
8. Po wysuszeniu wyczyść mebel na najniższej mocy odkurzacza przy użyciu końcówki do czyszczenia mebli.
V. ZASADY CZYSZCZENIA I KONSERWACJI SKÓR
1. Skóry należy utrzymywać w czystości. Pory skóry chronić przed kurzem, zakurzenie usuwać suchą, miękką ściereczką.
2. Płynne zbrudzenia usuwać natychmiast poprzez osuszenie dobrze wchłaniającą ściereczką.
3. Zabrudzenia o konsystencji stałej ostrożnie usuwać tępym płaskim nożem lub łyżką.
4. W wypadku wystąpienia zabrudzenia, plam z napojów, pokarmów, słodyczy, kosmetyków, krwi, błota itp.
5. Regularne czyszczenie i konserwacja (2-4 razy w roku) skór meblowych zapobiega powstawaniu zabrudzeń oraz znacznie przedłuża ich żywotność. Wskazane jest dokonanie pierwszego zabiegu konserwującego od razu po zakupie mebla. Dopuszcza się stosowanie środków czyszczących dostępnych w handlu, pod warunkiem ich wcześniejszego sprawdzenia na powłokach lakierniczych w miejscach niewidocznych.