Koszyk
Różne rodzaje wypełnień w sofach

Różne rodzaje wypełnień w sofach

10.04.2023

Pianka poliuretanowa jako wypełnienie sofy

Pierwszą z popularnych opcji wypełnienia jest pianka poliuretanowa. Powstaje ona w wyniku reakcji chemicznej wody z izocyjanianem, przez co struktura materiału jest porowata i nadaje się do wypełniania mebli. W zależność od gęstości można osiągać odpowiednią twardość i elastyczność tworzywa, dlatego idealnie sprawdza się ono przy produkcji mebli wypoczynkowych. Rosnące zapotrzebowanie na wyroby tapicerowane o wysokim komforcie doprowadziło do wprowadzenia na rynek pianek poliuretanowych wysokoelastycznych. Obecnie używane są do produkcji komfortowych materaców oraz mebli. Popularność zawdzięczają wyjątkowym właściwościom, dzięki którym odzyskują swój pierwotny kształt dwa razy szybciej niż klasyczne pianki. Wygoda ich użytkowania jest nieporównywalnie większa od wielowarstwowych wkładów sprężynowych.

Hipoalergiczne wypełnienie sofy

Kolejną innowacją w zakresie wypełniania sof jest używanie materiału hipoalergicznego. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tego tworzywa, najczęściej jednak producenci sięgają po włókna silikonowe. Są odporne na grzyby i nie absorbują roztoczy i kurzu, zachowując sterylność wnętrza sofy. Właściwości te na pewno ucieszą osoby zmagające się z alergiami. Kolejnymi zaletami jest pozytywny wpływ na puszystość i kształt – tworzywo pomaga zapobiegać odkształcaniu się mebli.

Tradycyjne wypełnienia sof

Najstarszym sposobem wypełniania sof jest naturalne pierze. Najczęściej pochodzi ono od gęsi lub kaczek, gdyż puch i pióra tych zwierząt cechuje wysoka elastyczność. Dla mebli wypoczynkowych cecha ta ma ogromne znaczenie w kwestii utrzymywania pierwotnego kształtu i odporności na deformacje. Zastosowanie takiego wypełnienia w sofach zapewnia im wysoki komfort użytkowania, przez nadanie nadzwyczajnie przyjemnej miękkości. Należy zauważyć, że jeżeli zależy nam na dość twardym siedzisku i oparciu, naturalne pierze nie zapewni nam takiego efektu.

Decydując się na sofę, powinniśmy kierować się nie tylko jej wyglądem, ale również rodzajem wypełnienia. Stawiając na wysokiej jakości tworzywo zyskujemy pewność, że mebel posłuży nam przez wiele lat.

Przeczytaj również
Zobacz więcej