Koszyk
Plamy na kanapie – jak je usunąć?

Plamy na kanapie – jak je usunąć?

20.11.2023
Kanapę nie bez powodu uznaje się za serce salonu. To właśnie na tym meblu odpoczywamy po pracy, przyjmujemy gości czy organizujemy wieczorny seans filmowy z ulubioną przekąską. Sofa czy narożnik to meble, na które każdy kieruje wzrok od razu po wejściu do salonu. Poza funkcjami użytkowymi gra on też ogromną rolę dekoracyjną – można wręcz powiedzieć, że nadaje określony styl pomieszczeniu. Warto więc zadbać o to, by kanapa zawsze zachwycała świeżym wyglądem. Jak pozbyć się z niej powstałych przez lata użytkowania plam? Sprawdźmy!

Dobrze przemyśl wybór kanapy

Aby uniknąć części problemów z czyszczeniem kanapy, dobrze przemyśl jej wybór już na etapie urządzania salonu. Jasne kolory tapicerki są dobrym pomysłem, jeśli w mieszkaniu zameldowani są wyłącznie dorośli i to nieposiadający zwierzaków. Niestety maluchy i pupile nie zawsze mają świadomość tego, jak łatwo nieodwracalnie poplamić jasną tkaninę. W ich przypadku lepiej postawić na tapicerki ciemne, które skutecznie ukryją przynajmniej część zabrudzeń. Warto jednak pamiętać o tym, że całkowicie odporny na plamy mebel nie istnieje, a pojawienia się pierwszej czy kolejnej z nich nie traktować jak końca świata!

Przed zakupem nowej kanapy warto też poradzić się jej producenta co do tego, który materiał z jego oferty wybrać jako tapicerkę mebla. Z pewnością podpowie on, którą tkaninę najłatwiej utrzymać w czystości i która nie sprawdzi się np. przy małym dziecku w domu. Przy okazji warto zapytać o to, jak wyczyścić kanapę materiałową, która wpadła Ci w oko. Gdy pojawi się na niej pierwsza plama, będziesz wiedzieć, jak zabrać się za jej usuwanie, nie uszkadzając ani nie odbarwiając przy tym tkaniny.

Czyszczenie kanapy: co warto wiedzieć?

Już na początku podpowiemy, że do usunięcia większości plam wystarczą produkty, które z dużym prawdopodobieństwem masz w domu. Zawsze, zanim zabierzesz się za pranie kanapy, najpierw ją odkurz. Dobrym nawykiem jest odkurzanie tapicerki mebla chociaż raz w tygodniu. Dzięki temu na bieżąco usuwany jest bieżący kurz i brud, jeszcze zanim zdąży on wbić się w strukturę materiału.

Jeśli planujesz samodzielnie usunąć plamy lub zacieki na kanapie, najpierw wypróbuj wybraną metodę na mniej widocznej części mebla. Odczekaj do wyschnięcia preparatu i oceń, czy nie uszkodził lub nie odbarwił on tapicerki. Jeśli wszystko jest w porządku, możesz zabrać się za usuwanie zabrudzeń w widocznych miejscach.

Czyszczenie kanapy materiałowej

Sposobów na czyszczenie kanapy materiałowej jest wiele. Warto poznać większość z nich, by dobrać właściwą metodę do rodzaju zabrudzenia.

Przede wszystkim, nawet jeśli na meblu nie ma wyraźnych plam, raz na jakiś czas warto przeprowadzić czyszczenie kanapy na sucho. Na czym ono polega? Mówiąc w skrócie – na posypaniu tapicerki środkiem, który wchłonie zanieczyszczenie, a następnie na odkurzeniu mebla. Czyszczenie kanapy na sucho można przeprowadzić za pomocą sody oczyszczonej. Soda ma jeszcze jedną zaletę: oprócz brudu doskonale pochłania też zapachy, skutecznie więc pomoże zniwelować specyficzny zapach, który pozostawia po sobie odpoczywający na kanapie pies.

Czyszczenie na sucho jest też przydatne, gdy chcemy usunąć tłuste plamy na kanapie. Ważne jednak, aby zadziałać jak najszybciej. Tłuste plamy na kanapie należy posypać talkiem lub mąką ziemniaczaną i pozostawić ją na kilka minut. Substancje te wchłoną sporą część zabrudzenia. Zabrudzony proszek należy zebrać z kanapy ściereczką lub odkurzaczem. Jeśli zaistnieje taka konieczność, dodatkowo warto przeprowadzić czyszczenie na mokro.

Jak wyczyścić kanapę materiałową na mokro?

W przypadku większości zabrudzeń doskonale sprawdzi się woda z octem lub odrobiną detergentu (np. żelu do prania czy płynu do mycia naczyń). Miękką ściereczką lub gąbką, na mokro, zawsze warto czyścić cały element mebla (np. podłokietnik), a nie robić tego punktowo, gdyż w przeciwnym razie mogą powstać zacieki na tapicerce kanapy. Czasami czyszczenie wymaga zastosowania mocniejszych środków. Plamy np. po długopisie w większości dadzą się usunąć za pomocą alkoholu – w ich przypadku należy jednak działać punktowo (a wcześniej upewnić się na mniej widocznej powierzchni, że alkohol nie odbarwi tapicerki). Z kolei plamy po kawie dadzą się usunąć kwaskiem cytrynowym. Kwasek jest też niezastąpiony w walce z plamami po czerwonym winie.

Czyszczenie kanapy skórzanej i skóropodobnej

Jak usunąć plamy i zacieki na tapicerce kanapy obitej skórą lub materiałem skóropodobnym? Podobnie jak w przypadku tapicerki z tkaniny, w większości przypadków skuteczna okaże się woda z odrobiną detergentu. Aby kanapa zachowała swój pierwotny urok na długo, warto serwować jej regularne mycie.

Trzeba jednak pamiętać, że skóra ma tendencje do przesuszania się, a częste traktowanie jej wodą z detergentem przyspiesza ten proces. Dlatego równie regularnie należy nakładać na mebel odpowiedni impregnat. Nie tylko zapobiegnie on niszczeniu tapicerki, ale też spowolni jego brudzenie się i zapobiegnie powstawaniu nowych plam.

Jak wyprać kanapę?

Jeśli usuwanie plam z mebla domowymi sposobami nie pomogło i drażnią Cię powstałe przy tym zacieki na kanapie, zdecyduj się na wypranie tapicerki. Możesz zrobić to na własną rękę, jeśli tylko dysponujesz odkurzaczem piorącym. Kup detergent dedykowany do prania tapicerek lub dywanów, skorzystaj z odkurzacza zgodnie z instrukcją, a z pewnością osiągniesz zadowalający efekt.

Jeśli nie wiesz, jak wyprać kanapę lub po prostu nie dysponujesz odkurzaczem piorącym, zleć to zadanie profesjonalistom. Usługi prania mebli tapicerowanych i dywanów w domach klientów są dostępne w zasadzie w całej Polsce. Specjaliści dobiorą środki do prania tak, aby przywróciły one dawny blask Twojemu meblowi, nie uszkadzając go.

Nie próbuj sam prać kanapy, nie mając pewności, że tapicerka szybko wyschnie. To właśnie jej powolne schnięcie po myciu powoduje zazwyczaj pojawianie się nieestetycznych zacieków, które prezentują się podobnie nieestetycznie jak sama plama. Dobry odkurzacz piorący, który odessie większość wilgoci gra w tym procesie bardzo ważną rolę

Przeczytaj również
Zobacz więcej