Koszyk
Na jakiej wysokości umieścić szafkę RTV?

Na jakiej wysokości umieścić szafkę RTV?

25.11.2022
Zanim zdecydujemy się na zakup upatrzonego modelu, zwróćmy uwagę na wymiary szafki RTV – a zwłaszcza na jej wysokość

Komfort oglądania telewizji uzależniony jest od wielu czynników. Śledzenie losów bohaterów ulubionego serialu może nam zakłócić nie tylko nie do końca sprawny, ale też nieodpowiednio ustawiony odbiornik. Telewizor powinien przede wszystkim znajdować się w odpowiedniej odległości od naszych oczu, aby oglądanie było nie tylko komfortowe, ale i bezpieczne dla wzroku. Przyjmuje się, że optymalna odległość to co najmniej dwukrotność szerokości ekranu. Jednak to niejedyny warunek, który trzeba spełnić, aby z oglądania telewizji czerpać niczym niezakłóconą przyjemność.

Duże znaczenie ma bowiem wybór szafki RTV, która powinna być dopasowana do wnętrza nie tylko stylistycznie. Zanim zdecydujemy się na zakup upatrzonego modelu, zwróćmy uwagę na wymiary szafki RTV – a zwłaszcza na jej wysokość. Umieszczenie odbiornika telewizyjnego na wysokości 50-60 centymetrów sprawi, że będziemy mogli oglądać ulubione programy w wygodnej naturalnej pozycji, a to ma duże znaczenie dla naszego zdrowia i sylwetki.

Jakiej szerokości półkę wybrać?

 Zadbajmy nie tylko o nasz komfort, ale też o bezpieczeństwo telewizora – decydując się na szeroką szafkę, zapewnimy mu bowiem większą stabilność. Na takiej szafce telewizor będzie się też lepiej prezentował, dzięki czemu we wnętrzu zachowamy odpowiednie proporcje. Odpowiedź na to, jaka szafka pod telewizor 55 cali będzie najlepszanie jest więc trudna – powinna mieć taką szerokość, aby z obu stron pozostało co najmniej 10 czy 20 centymetrów wolnego miejsca. Telewizor wówczas nie jest narażony na przypadkowe potrącenie czy uszkodzenie, a jednocześnie harmonizuje z pozostałym wyposażeniem salonu. Głębokość szafki także ma znaczenie, zwłaszcza gdy zamierzamy w niej umieścić inne sprzęty oprócz telewizora – na przykład urządzenia audio. Powyższe zasady dają nam też odpowiedź na pytanie, jaka szafka pod telewizor 65 cali spełni nasze oczekiwania. Tym, którym nie chce się dokonywać obliczeń, podpowiadamy, że optymalnym wyborem będzie mebel o szerokości około 160-170 centymetrów. Szafka o takich rozmiarach może nam też służyć do przechowywanie wielu przydatnych drobiazgów, jeżeli jest wyposażona w szuflady czy półki.

Praktyczna wisząca szafka RTV 

Producenci oferują różne rodzaje szafek pod telewizor – meble te dzielą się przede wszystkim na stojące i wiszące. W ofercie mamy także szafki w wielu kształtach, formach, stylach i wykończone na różne sposoby. Niektóre są przeznaczone wyłącznie pod telewizor, a inne są wyposażone w dodatkowe szafki czy przegródki. Na wiszącą szafkę pod telewizor decydujemy się zazwyczaj z powodu tego, że pozwala nam ona zaoszczędzić sporo cennego miejsca w salonie. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy ją brać pod uwagę jedynie wówczas, gdy nasze mieszkanie ma niewielki metraż. Na wiszącą szafkę warto się także zdecydować ze względu na to, że wygląda nowocześnie i pozostawia przestrzeń na inne niezbędne meble. Ważnym pytaniem, jakie powinniśmy sobie zadać, kupując szafkę RTV jest – ile od podłogi powinna być zamontowana? Telewizor najlepiej ogląda się, gdy jest na wysokości naszych oczu i nie musimy zadzierać głowy, aby zobaczyć, co dzieje się na ekranie. Miejsce zawieszenia szafki uzależnione jest także od wysokości kanapy czy fotela, na których siedzimy, ale za optymalne rozwiązanie przyjmuje się 60 cm nad podłogą.  

Jaka szafka pod wiszący telewizor?

Montaż wiszącej szafki RTV jest prosty, ale powinien zostać przeprowadzony zgodnie ze sztuką, zwłaszcza gdy telewizor jest na niej ustawiony, a nie umieszczony na ścianie. Musi ona być przytwierdzona do ściany solidnie, aby zapewnić drogiemu sprzętowi RTV bezpieczeństwo i nie narazić go na szwank. Jeżeli decydujemy się zawiesić telewizor na ścianie, to możemy pod nim umieścić zarówno szafkę stojącą, jak i wiszącą. Taka wisząca szafka RTV może pełnić wyłącznie funkcję dekoracyjną lub możemy ją wykorzystać do przechowywania różnych potrzebnych drobiazgów. Mimo że telewizor wisi na ścianie, nie rezygnujmy z szafki – tak zaaranżowany kącik telewizyjny wygląda po prostu lepiej niż pusta, niezagospodarowana ściana. W przypadku, gdy sprzęt stoi na szafce, powinna być nieco szersza od telewizora.  Wówczas nie zmniejsza go optycznie, a takie zestawienie wygląda proporcjonalnie i pozytywnie wpływa na prezentację całego wnętrza.

Przeczytaj również
Zobacz więcej