Popularne wyszukiwania
Fornirem nazywamy cieniutką, drewnianą okleinę, którą następnie przykleja się do powierzchni płyty meblowej zrobionej z innego rodzaju drewna. Jej użycie zabezpiecza mebel przed charakterystycznymi pęknięciami, powstającymi w wyniku dostosowania się drewna do wilgotności powietrza. Metoda fornirowania nadaje meblom stylowy wygląd, a jednocześnie są one znacznie tańsze od tych w całości wykonanych ze szlachetnych odmian drzew. Fornirowanie pozwala również uzyskać ciekawy efekt jakim są rysunki słojów, co zdecydowanie stanowi walor wizualny i przyciąga wzrok. Ogromną zaletą forniru jest możliwość połączenia drewna twardego z miękkim. Dzięki temu ciężar mebla stanowczo się zmniejsza, co w konsekwencji wpływa na jego wytrzymałość.
Producenci prześcigają się w pomysłach i wprowadzają coraz to bardziej egzotyczne forniry, jak choćby z hebanu, palisandru czy teaku. Ponadto na rynku możemy spotkać meble fornirowane nie tylko do salonu, ale także kuchni lub łazienki. Dzięki nim nasze pomieszczenia z pewnością zyskają na elegancji i ekskluzywności.
Aby zadbać o fornirowane meble nie potrzeba specjalistycznych środków i skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Ich czyszczenie jest bardzo proste – wystarczy miękka, delikatnie zwilżona wodą ściereczka. Należy pamiętać, że fornir nie powinien być traktowany środkami nabłyszczającym oraz zawierającymi alkohol, amoniak, rozpuszczalnik. Jeśli chcemy na długo utrzymać mebel w idealnym stanie, warto zadbać o jego odpowiednie ustawienie. Na fornir negatywnie będą wpływać takie czynniki jak wilgoć, wysoka temperatura czy długotrwałe oddziaływanie promieni słonecznych, co może spowodować odbarwienia. Meble fornirowane, tak samo jak te z drewna litego, są bardzo podatne na zarysowania, więc trzeba zwracać uwagę na ostre krawędzie przedmiotów, aby nie pozostawiły po sobie śladu.