Koszyk
Jakie tkaniny dla mebli dziecięcych sprawdzą się najlepiej?

Jakie tkaniny dla mebli dziecięcych sprawdzą się najlepiej?

29.05.2023

Pokój dziecięcy to pomieszczenie, w którego urządzenie wkładamy wiele wysiłku. Miejsce przeznaczone dla naszej pociechy musi spełniać szereg warunków. Musi być komfortowy dla dziecka, zapewnić mu odpowiednie warunki do zabawy i odpoczynku, a także zapewnić bezpieczeństwo. Na każdym etapie urządzania pokoju należy więc zwracać uwagę na wykorzystane materiały - od farby na ścianach po tkaniny dziecięce użyte na obicie mebli.

Materiały tkanin mebli dziecięcych

Zazwyczaj rodzice zwracają szczególną uwagę na materiały, z których zrobione są dziecięce ubranka. Warto wiedzieć, że równie ważne są tkaniny do pokoju dziecięcego wykorzystane na obicie fotela czy łóżka. Wybierając meble do pokoju dziecięcego kierujemy się najczęściej ich funkcjonalnością. Popularnością cieszą się meble, które rosną wraz z dziećmi i mogą służyć wiele lat. Uwagę warto skierować też na odpowiedni dobór tkanin na meble. Odpowiedniej jakości tkaniny zapewniają komfort podczas codziennego użytkowania, są estetyczne, dobrze prezentują się przez wiele lat, są wytrzymałe i odporne na wiele czynników. Zatem jakie tkaniny do pokoju dziecięcego warto wybierać?

Jakie tkaniny do pokoju dziecięcego wybrać?

  • Trudnopalne
    Tkaniny trudnopalne są impregnowane specjalnymi preparatami, które ograniczają rozprzestrzenianie się ognia. Takie tkaniny posiadają odpowiednie atesty, które są przyznawane po testach sprawdzających ogniotrwałość. Trudnopalne tkaniny na meble w kontakcie z ogniem nie zapalają się, a topią, co w znacznym stopniu ogranicza emisję dymu i toksycznych substancji. Chociaż tkaniny takie są najczęściej wykorzystywane w budynkach użyteczności publicznej, warto wykorzystać je także w swoim domu.
  • Plamoodporne
    Tkaniny do pokoju dziecięcego powinny być odporne na uciążliwe plamy i zabrudzenia. Dzieci mogą zabrudzić meble wszystkim co możliwe - jedzeniem, napojami czy farbami lub pisakami. Wysokiej jakości tkaniny plamoodporne sprawiają, że czyszczenie jest łatwe, a meble będą doskonale wyglądać przez wiele lat. Tkaniny na obicie powinny być pokryte warstwą hydrofobową, dzięki której cząsteczki wody są odpychane od powierzchni tkaniny, a nie wchłaniane. Takie plamy można usunąć za pomocą papierowego ręcznika lub ścierki. Bardziej uporczywe zabrudzenia można z powodzeniem wyczyścić samą wodą lub delikatnym detergentem.
  • Antyalergiczne
    Alergia potrafi dać się we znaki nie tylko dorosłym, ale także dzieciom. W przypadku najmłodszych członków rodziny szczególnie ważna jest dbałość o materiały wykorzystane w pokoju dziecięcym. Reakcje alergiczne może wywoływać kurz, ale też substancje chemiczne zawarte w meblach, farbach czy w środkach do czyszczenia. Objawy alergii są bardzo różne, mogą być to reakcje skórne, opuchlizna błon śluzowych czy katar. W przypadku tkanin na meble zazwyczaj nie uczula sam materiał, ale środki użyte podczas jego produkcji czy gromadzący się kurz. Wybierając tkaniny dziecięce warto wybierać te spełniające międzynarodowe standardy. Tkaniny takie nie zawierają substancji szkodliwych dla zdrowia oraz dla środowiska. Całkowite wyeliminowanie alergenów jest praktycznie niemożliwe. Na szczęście wybór odpowiednich tkanin na meble pozwala na ograniczenie szkodliwych alergenów. Ważne jest też utrzymanie mebla w czystości - plamy należy jak najszybciej usuwać, a cały mebel raz na jakiś czas wyczyścić.
Przeczytaj również
Zobacz więcej