Koszyk
Dobór szafki nocnej — wymiary, zalety, inspiracje

Dobór szafki nocnej — wymiary, zalety, inspiracje

16.11.2023
Planujesz generalny remont? A może urządzasz swoją sypialnię w nowym domu? Najważniejszym meblem w tym pomieszczeniu jest oczywiście łóżko, choć zdecydowanie przyda się tu także kilka innych elementów wyposażenia. Należą do nich między innymi niewielkie nocne stoliki ustawiane tuż obok posłania. Jaka powinna być idealna szafka przy łóżku? Jakie wymiary należy wziąć pod uwagę? Który model sprawdzi się w sypialni minimalistycznej, a który w najmodniejszym wnętrzu w stylu loftowym? Wyjaśniamy wszystkie najważniejsze kwestie związane z zakupem szafki przy łóżku!

Szafka przy łóżku — dlaczego jest tak istotna?

Zanim przejdziemy do wyboru idealnej szafki przy łóżku, zastanówmy się przez chwilę, czy to rzeczywiście tak ważny mebel do sypialni. Jeśli jesteś w trakcie generalnego remontu lub urządzania całego mieszkania, szafka nocna z szufladami pewnie nie znajdzie się na szczycie Twojej listy zakupów. Gwarantujemy jednak, że wystarczy ledwie kilka nocy bez niej, a zatęsknisz za tym praktycznym meblem. Szafka czy stolik umożliwiają odłożenie telefonu, książki czy szklanki z wodą w zasięgu ręki i nie na podłodze, gdzie łatwo byłoby je nadepnąć czy przewrócić.

Szafka nocna to z jednej strony elegancka dekoracja, a z drugiej — funkcjonalny mebel, bez którego trudno sobie wyobrazić komfortowe korzystanie z sypialni. Niewielka szafka przy łóżku służy do przechowywania wszystkich potrzebnych przedmiotów, które chcemy mieć pod ręką, leżąc w łóżku — telefonu, chusteczek higienicznych, leków, okularów czy czytanej książki. Ponadto można na niej ustawić lampkę nocną, dającą odpowiednie oświetlenie wieczorami. To zdecydowanie najwygodniejsze rozwiązanie — lampka ustawiona na parapecie czy podłodze zwykle nie oświetla łóżka w satysfakcjonujący sposób. Wszystko to sprawia, że szafka nocna lub mały stolik do sypialni to niezbędny mebel o wielu zastosowaniach. Sprawdź zatem nasze inspiracje — z pewnością znajdziesz wśród nich pomysł na szafkę nocną idealnie dopasowaną do własnych potrzeb.

Szafka nocna — wymiary, które mają znaczenie

Wysoka i wąska szafka czy wręcz przeciwnie — szersza i niższa? Wymiary tego mebla mają duże znaczenie, ponieważ to od nich zależy jego funkcjonalność. Jakie są idealne wymiary szafki nocnej? Takie, które zapewnią Ci wygodę podczas korzystania. Ile sypialni, tyle rozwiązań, a wszyscy mamy swój własny pomysł na szafkę nocną. Jeśli chodzi o standardowe szafki nocne, ich wymiary zwykle dopasowuje się do wysokości łóżka. Wysokość szafki nocnej powinna być równa lub minimalnie wyższa od wysokości łóżka, przy czym trzeba wziąć pod uwagę także wysokość materaca — zwłaszcza że niektóre modele są bardzo wysokie. Dlaczego wysokość szafki nocnej ma tak duże znaczenie? Zarówno zbyt wysoka, jak i zbyt niska szafka nie będą zbyt wygodne w codziennym korzystaniu. Zupełne niedopasowanie szafki nocnej do wysokości łóżka może powodować nawet ból kręgosłupa! Potwierdzi to każdy, kto naciągnął sobie mięśnie podczas przyjmowania niewygodnej pozycji, by sięgnąć ranem po telefon. Nie ryzykuj: szafkę nocną od razu dobierz do konkretnego łóżka.

Liczy się jednak nie tylko wysokość, ale także szerokość i głębokość szafki. Jeśli chodzi o stoliki nocne, wymiary należy wybierać dopiero po dokładnym zmierzeniu całego pomieszczenia oraz łóżka. W przypadku dużych sypialni czy wnętrz w stylu loftowym, w których salon, sypialnia i aneks kuchenny tworzą nieraz jedno wielkie pomieszczenie, nie trzeba się zbytnio przejmować wymiarami. W przypadku małych sypialni każdy centymetr jest na wagę złota — zwłaszcza że może się okazać, że Twoje wymarzone szafki nocne po prostu nie zmieszczą się obok łóżka!

Blat szafki nocnej powinien być na tle duży, by pomieścić wszystkie potrzebne przedmioty — w tym lampkę nocną. Jeśli jednak zdecydujesz się na większą, masywniejszą szafkę, może ona przytłoczyć pomieszczenie, a dodatkowo zbyt duży blat może wystawać i przeszkadzać przy wstawaniu lub układaniu się do spania. Szafka nocna z szufladami powinna być ustawiona w taki sposób, by bez problemu dało się korzystać z szuflad. Jeżeli zdecydujesz się na model z drzwiczkami, zwróć uwagę na to, by można je było bez problemu otwierać i zamykać.

Niestandardowa szafka przy łóżku — gdy potrzebujesz mebli do zadań specjalnych

Skoro już ustaliliśmy, że szafka nocna jest niezbędnym meblem i należy ją dopasować do swoich indywidualnych potrzeb, pora przedstawić kilka inspiracji. Oto jakie meble sprawdzą się w wyjątkowych okolicznościach!

Szafka z regulacją wysokości to propozycja dla osób, które spędzają w łóżku wiele czasu i potrzebują nie tylko przestrzeni do przechowywania, ale także praktycznego blatu, do którego nie trzeba się wychylać czy wysoko sięgać. Podobną funkcję może pełnić kompaktowy stolik przyłóżkowy z ruchomym blatem — tego rodzaju rozwiązania stosuje się przede wszystkim w przypadku osób obłożnie chorych. W niewielkiej sypialni szafkę nocną może zastąpić specjalny puf z funkcją przechowywania, który sprawdzi się także jako wygodny taboret — na przykład do toaletki. Szersze szafki nocne z szufladami, takie jak modele Silvia i Gloria, mogą także z powodzeniem zastępować komodę. Ich minimalistyczne wykończenie sprawia, że wpiszą się w niemal każdą aranżację wnętrza.

A może mały stolik do sypialni będzie lepszym wyborem? Jeśli nie potrzebujesz dodatkowej przestrzeni do przechowywania lub szukasz ciekawych dodatków do sypialni, wybierz oryginalny stolik nocny bez szuflad. Jego wymiary zbliżone są do klasycznych szafek nocnych, dlatego zmieści się także w niewielkiej sypialni. Modny stolik kawowy to również rozwiązanie, które sprawdzi się doskonale w kawalerce. Jeśli zamiast łóżka posiadasz kanapę z funkcją spania i nie chcesz ustawiać obok niej tradycyjnej szafki, wybierz stolik nocny. Wymiary możesz dopasować w taki sposób, by w ciągu dnia stolik nocny zmieniał się w praktyczny stolik kawowy czy po prostu dekorację pokoju dziennego.

Modne szafki nocne — wymiary to nie wszystko!

Szafka nocna powinna być przede wszystkim praktyczna, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by była również stylowa! W końcu to mebel, na który kierujemy nasz wzrok tuż przed zaśnięciem oraz od razu po obudzeniu. Wybór jest naprawdę duży — od klasycznych szafek nocnych po modele w stylu vintage na drewnianych nóżkach czy nowoczesne, minimalistyczne bryły z geometrycznymi wycięciami. W przypadku jasnej, przestronnej sypialni dobrym wyborem będą szafki nocne z naturalnego drewna, które wpiszą się idealnie na przykład w styl skandynawski. Urządzając wnętrze w stylu loftowym, postaw raczej na metalową szafkę lub stolik z charakterystycznymi metalowymi akcentami. A sypialnia w stylu glamour? Tu najlepszym wyborem będą szafki ze zdobieniami w mocnych, wyrazistych kolorach.

W Twojej sypialni nie panuje żaden konkretny styl? Prosta, jasna szafka nocna to zawsze strzał w dziesiątkę. Możesz dodać jej charakteru, ustawiając na niej rozmaite dodatki. Szafka nocna może także pełnić funkcję niewielkiej biblioteczki, a poza tym zmieszczą się na niej kwiaty lub dekoracyjne lampki.

Modne, oryginalne szafki przy łóżku — korzyści z zakupów online

Szukasz nieszablonowych szafek nocnych lub modeli o nietypowym rozmiarze? A może masz problem ze znalezieniem szafki, która będzie pasowała do wystroju Twojej sypialni? Sprawdź ofertę Rosanero: znajdziesz tu wiele szafek o rozmaitych wymiarach i najmodniejszym wykończeniu. Wszystkie produkty dostępne w naszym sklepie internetowym są dokładnie opisane i sfotografowane, więc bez problemu dobierzesz szafkę, która wpisze się idealnie w aranżację właśnie Twojej sypialni. W opisie znajdziesz także dokładne wymiary szafki nocnej, więc możesz sprawdzić wcześniej, czy dany model zmieści się w pomieszczeniu. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest ułatwiony transport: nie musisz samodzielnie organizować przewozu szafki. A ceny? W przypadku sklepu internetowego są naprawdę zachęcające, a dodatkowe sezonowe zniżki i wyprzedaże to kolejny powód, by zdecydować się na zakup właśnie w taki sposób. Jeśli wiesz już, jakie szafki nocne sprawdzą się najlepiej w Twojej sypialni, pora na zakupy.

Przeczytaj również
Zobacz więcej