Koszyk
Jak urządzić salon dla rodziny z dziećmi?

Jak urządzić salon dla rodziny z dziećmi?

29.05.2023

Podłoga przyjazna najmłodszym

Zanim będziemy się cieszyć z pierwszych kroków naszego potomka, czeka go wiele upadków i kilometry pokonywane na czworaka. Dobrze  więc zadbać o to, by podłogi były łatwe w czyszczeniu oraz wykonane z naturalnych, pozbawionych szkodliwych związków surowców. Warto też postawić na materiały, które zwiększą bezpieczeństwo maluchów podczas zabaw oraz są ciepłe dotyku. Jeśli nie możemy sobie pozwolić na ogrzewanie podłogowe, pomyślmy o dywanie. Docenią go zwłaszcza ci rodzice, których pociechy uwielbiają siedzieć na podłodze, np. układając puzzle czy bawiąc się klockami. Wybierając panele sięgnijmy z kolei po te o wysokiej klasie ścieralności – są odporniejsze na zarysowania, a jak wiadomo kreatywność najmłodszych często nie zna granic.

Bezpieczeństwo dzieci przy urządzaniu salonu

Jeżeli już jesteśmy przy zabawach w salonie, zwróćmy uwagę na wszelkie niebezpieczne elementy, które znajdują się w zasięgu malca i mogą stanowić dla niego zagrożenie. W niemal każdym sklepie meblowym znajdziemy nakładki, które zabezpieczą ostre krawędzie mebli. Dobrym rozwiązaniem są też szafki pozbawione uchwytów, np. komoda Nicola firmy Rosanero, która z jednej strony wyklucza ryzyko zahaczenia szkraba o wystający element i ewentualne nabicie sobie guza, a z drugiej utrudni mu dostęp do przechowywanych w salonie przedmiotów. Rodzice, których pociechy uwielbiają skakać po kanapie powinni też zainwestować w wygodną sofę, która nie zawiera twardych podłokietników i oparć, szczególnie niebezpiecznych w zetknięciu z dziecięca główką. Kolejnym zagrożeniem dla małych zdobywców są wysokie regały, kuszące cudownymi widokami z góry. W zupełnym wyeliminowaniu możliwości wspinaczki pomocne mogą się okazać podwieszane meblościanki lub wiszące półki i biblioteczki. Jeżeli już zdecydujemy się na meble stojące, przytwierdźmy je do ściany, aby nie dopuścić do ich przewrócenia.

Meble odporne na dziecięcą kreatywność

Jednym z wyzwań przed jakim staje każdy rodzic jest utrzymanie porządku w mieszkaniu. Niestety salon bardzo często stają się ofiarą dziecięcych zabaw. Jeśli chcemy w łatwy sposób usunąć ślady po rozlanych napojach, przewróconych posiłkach, kredkach czy brudnych rączkach, zrezygnujmy z niepraktycznych rozwiązań. Szklane blaty czy lustrzane drzwi szafy, choć wyglądają efektownie, są trudne do utrzymania w czystości. Chcąc ochronić przed zabrudzeniem naszą kanapę czy fotel postawmy na te wykonane z plamoodpornych tkanin.  W przypadku ścian dobrym rozwiązaniem są farby lateksowe – trwałe a przy tym łatwo ścieralne. Z kolei farba z technologią hydrofobową nie pozwoli, żeby jakiekolwiek płyny wniknęły w jej strukturę, więc zabrudzenia po prostu po niej spływają.

Przeczytaj również
Zobacz więcej