Koszyk
Jak dobrać rozmiar narzuty na łóżko?

Jak dobrać rozmiar narzuty na łóżko?

23.11.2023
Narzuta na łóżko w sypialni to ważny element jej wyposażenia. Pełni ona funkcje użytkowe, co polega zazwyczaj na ochronie pościeli i materaca przed kurzem, brudem i plamami. Narzuta pozwala na wygodny odpoczynek na łóżku w ubraniu, przy zachowaniu higieny pościeli. Okazuje się niezastąpiona w sypialniach osób, które podczas relaksu na łóżku lubią podjadać, a przy tym – kruszą.

Dobrze dobrane nakrycia na łóżko pełnią jednak też ważną funkcję dekoracyjną. Dzięki nim można nadać sypialni określony charakter, a w razie potrzeby – łatwo zmienić aranżację wnętrza. Czym kierować się przy wyborze przykrycia na łóżko? Przekonajmy się!

Narzuta podwinięta pod materac

Rozmiar narzuty powinien zależeć od tego, w jaki sposób planujesz przykrywać nią łóżko. Jednym ze sposobów jest zawijanie narzuty pod materac z obu jego dłuższych stron, a czasami – również od strony nóg.

Podwijanie nakrycia na łóżko jest szczególnie praktyczne, jeśli spędzasz sporo czasu na łóżku, relaksując się, ucząc czy pracując. Pościel w tym przypadku jest dokładnie zabezpieczona przez narzutę, a nakrycie, unieruchomione pod brzegami materaca, nie przesuwa się i nie ściąga. Chociaż ścielenie łóżka w ten sposób może wydawać się nieco uciążliwe, z pewnością procentuje popołudniami, gdy marszcząca się narzuta nie irytuje np. podczas oglądania serialu na tablecie czy czytania książki.

Zastanawiasz się, jaka narzuta na łóżko (z możliwością jej podwinięcia pod materac) sprawdzi się w przypadku jego standardowego rozmiaru? Powinna ona być o co najmniej 20 cm dłuższa na każdej stronie, która ma być podwinięta. Jeśli korzystasz z grubszego materaca, zmierz jego wysokość, dodaj 10 cm i wynik dodaj do wymiarów łóżka.

Na przykład narzuty na łóżko 160 × 200 cm podwijane z boków łóżka i od strony nóg, powinny mieć po 20 cm więcej z każdej podwijanej strony, czyli: 20 cm + 160 cm + 20 cm szerokości (200 cm) i 200 cm + 20 cm długości (220 cm). Jak już zostało wspomniane, w przypadku narzuty na łóżko 160 × 200 cm z grubszym materacem, zamiast 20 cm, do każdej ze stron dodajemy wysokość materaca i dodatkowe 10 cm.

Narzuta opadająca do podłogi

Bardzo efektowne są przykrycia na łóżka sięgające podłogi. Łóżko z taką narzutą  wygląda jak królewskie, nawet jeśli w rzeczywistości sam mebel jest stosunkowo prosty. Rozmiar narzuty na łóżko w tym przypadku powinien być odpowiednio większy niż wymiary materaca – tak, by tkanina opadała prawie do samej podłogi.

Jak obliczyć wymiary takiej narzuty? Należy zmierzyć wysokość łóżka i wartość tę dodać do obu dłuższych brzegów narzuty i jej krótszej części od strony nóg (od strony poduszek narzuty przedłuża się bardzo, bardzo rzadko). Jaki rozmiar narzuty na łóżko 200 × 200 cm wybrać, aby majestatycznie opadała ona ku podłodze? Załóżmy, że łóżko ma 60 cm wysokości. Nakrycie powinno więc mieć 60 cm + 200 cm + 60 cm (320 cm) szerokość i 200 cm + 60 cm (260 cm) długości.

To, jaki rozmiar narzuty na łóżko 200 × 200 cm wybrać, zależy też poniekąd od indywidualnych preferencji. Jeśli wolisz, by nie dotykała ona podłogi, lecz sięgała np. wyłącznie do połowy wysokości mebla, odejmij odpowiednią liczbę centymetrów z każdego „przedłużenia” boku.

Narzuta na połowie łóżka

Warto znać też najnowsze trendy dotyczące ułożenia narzuty na łóżko do sypialni. Nowoczesne projekty często prezentują pomieszczenia, w których narzuta przykrywa wyłącznie połowę łóżka od strony nóg, lub też złożona dwukrotnie wzdłuż, jest przez nie „niedbale” przerzucona. Nie trzeba zapewne nikogo przekonywać, że w tym przypadku pełni ona funkcję głównie dekoracyjną. Z drugiej jednak strony umożliwia położenie czegokolwiek na łóżku, niekoniecznie na pościeli. Jest to więc możliwość warta rozważenia.

Jaka narzuta na łóżko 180 × 200 cm sprawdzi się w takiej aranżacji? Można śmiało powiedzieć, że każda, która tylko zachowa minimalną szerokość 180 cm. To umożliwi modne, „połowiczne” ułożenie narzuty na łóżko do sypialni. Nowoczesne projekty dopuszczają nawet narzuty mniejsze niż wymiary materaca – skoro narzuta ma pozostawać złożona, jej rozmiar nie ma większego znaczenia. Narzuta na łóżko 180 × 200 cm, która ma na nim leżeć jako „niedbale” rzucony element dekoracyjny, może mieć nawet wymiary materaca jednoosobowego.

Narzuta podkreślająca styl sypialni

Nadal nie wiesz, jaka narzuta na łóżko sprawdzi się w Twojej sypialni? Poszukaj modelu, który podkreśli jej styl. Urządziłeś sypialnię z loftowym pazurem? Wybierz narzutę w czarnym lub ciemnoszarym kolorze. A może to pomieszczenie w Twoim domu zaaranżowałeś zgodnie z trendami boho? Lepiej sprawdzi się narzuta w kolorach ziemi, z frędzlami lub wyraźnym plecionym deseniem.

Narzutą możesz też odmienić charakter swojej sypialni, jeśli jej aranżacja nieco Ci się znudziła. Do tej pory lubiłeś otaczać się szarościami, beżami lub inną stonowaną kolorystyką? Kup narzutę w żywym kolorze! Znajdź kilka dodatków w tym samym odcieniu i przekonaj się, jak łatwo można zmienić aranżację za pomocą kilku detali. Narzuta na łóżko to często niedoceniany dodatek, który wprowadza do sypialni ład, porządek i nadaje jej określony styl.

A może… dwie narzuty?

Jednym z trendów, który warto poznać, jest użycie dwóch narzut w sypialni np. jednej opadającej do podłogi i drugiej, zgodnie z modą ułożonej na niej w niedbałą kostkę czy przerzuconej w poprzek łóżka. Jeśli chcesz, by łóżko w Twojej sypialni stanowiło wyrazisty akcent, rzucający się w oczy od razu po wejściu do pomieszczenia, użycie dwóch kontrastujących ze sobą narzut może być niezłym pomysłem. To też rozwiązanie dla tych, którzy zmienili łóżko na większe, a wciąż mają narzuty z poprzednio używanego modelu. Jeśli nie chcą wymieniać ich na nowe, bardzo możliwe, że uda się z nich stworzyć ciekawą, podwójną kombinację.

Szukając nowej narzuty do swojej sypialni, najpierw przemyśl, jaką aranżację chcesz stworzyć. Dzięki temu łatwiej będzie Ci dobrać wymiary nakrycia, a także jego kolor czy styl. Pamiętaj, że musi się ona podobać przede wszystkim Tobie — panujące trendy nie powinny być dla Ciebie głównym wyznacznikiem wyboru

Przeczytaj również
Zobacz więcej