Koszyk
Jak dobrać hokery do wyspy?

Jak dobrać hokery do wyspy?

28.11.2023
Hokery przy wyspie, półwyspie lub kuchennym barku to bardzo modny element wyposażenia wnętrz. W małych mieszkaniach takie zestawienie mebli może zastępować stół jadalniany, w większych – stanowić dodatkowe, wygodne miejsce do napicia się porannej kawy przed pracą. Hokery przy kuchennym barku to dobre miejsce dla osoby, która chce potowarzyszyć domownikowi akurat przygotowującemu posiłek. To właśnie one sprawiają, że zazwyczaj najlepsze imprezy odbywają się… w kuchni!

Rodzaje hokerów kuchennych

Hokery do blatu kuchennego są dostępne w wielu różnych rodzajach. W sklepach można znaleźć zarówno niskie hokery, użytkowane zazwyczaj przy kuchennej wyspie, jak i modele wyższe, przeznaczone do barków. Dostępne są hokery na czterech nogach, przypominające wyższe wersje zwykłych siedzisk, ale też modele na jednej nodze, o typowo barowym charakterze. Do tego wszystkiego warto dodać, że mogą one mieć różny styl. Do swojego domu znajdą coś zarówno miłośnicy aranżacji minimalistycznych, jak i osoby urządzające swoje wnętrza w stylu glamour czy Hampton.

Jak wybrać hokery do wyspy kuchennej w swoim domu i które kryteria wziąć pod uwagę jako pierwsze? Zacznij od walorów użytkowych krzeseł, a dopiero potem skup się na ich wyglądzie. Aby jednak krzesła okazały się wygodne i praktyczne, czeka Cię dokonanie kilku pomiarów.

Jak dobrać wysokość hokerów?

Hoker do wyspy kuchennej, półwyspu czy barku powinien być o 30 cm niż jego blat. W przypadku osób niższych zaleca się nawet, by pomiędzy siedziskiem a barkiem pozostało 25 cm różnicy. Ta ilość miejsca pozwala wygodnie rozsiąść się przy blacie, by porozmawiać, zjeść czy napić się kawy.

Szybko można się zorientować, że inną wysokość mają hokery do wyspy kuchennej, a inne – do barków. Z czego to wynika? To proste: blat wyspy kuchennej zazwyczaj znajduje się na wysokości około 89-90 cm, a barku – 110-120 cm. Hokery do blatu 90 cm, zgodnie z powyższą wskazówką, powinny mieć więc wysokość ok. 55 – 60 cm, a krzesła do blatu znajdującego się na wysokości 120 cm – 85-90 cm. Wysokość hokerów to jednak nie wszystko, na co warto zwrócić uwagę. Dla wygody znaczenie ma również głębokość siedziska. Przyjmuje się, że powinna ona wynosić co najmniej 40 cm. Warto jednak pamiętać, że głębsze hokery pozwalają przyjąć wygodniejszą pozycję.

Wybierając hokery do wyspy, weź pod uwagę jeszcze jeden parametr. Aby użytkownik hokera mógł wygodnie korzystać ze znajdującego się przed nim blatu, powinno na niego przypadać około 60 cm jego szerokości. Nie decyduj się na ustawianie hokerów zbyt blisko siebie. Utrudni to zarówno siadanie na nich, jak i schodzenie z krzeseł.

Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę to fakt, czy dany model hokera ma podnóżek około 40 cm pod siedziskiem. Nawet niskie hokery przy dłuższym siedzeniu użytkuje się wygodniej, gdy nogi nie zwisają bezwładnie.

Dopasuj hokery do swoich indywidualnych potrzeb

Znając powyższe zależności nikt nie powinien mieć problemu, by dobrać hokery do blatu 90 cm, 110 cm, czy 120 cm, jednak wielu projektantów wnętrz zaleca, by dobierać je indywidualnie do swoich potrzeb. Nie wszyscy mamy te same proporcje ciała, sylwetki i nawyki podczas siedzenia – może więc się okazać, że „uniwersalne” rozwiązanie niekoniecznie się sprawdza w naszym przypadku. Jeśli to możliwe, przed zakupem hokerów o określonej wysokości, warto przetestować inne rozwiązania, np. w sklepie z meblami czy odwiedzając znajomych.

Wysokość to niejedyny parametr, na który warto zwrócić uwagę. Pod kątem swoich indywidualnych preferencji sprawdź też, jak wygodnie siedzi Ci się na siedzisku stosunkowo płytkim (min. 40 cm) i tym sporo głębszym. Zastanów się, czy wolisz hokery z oparciem i podłokietnikami, czy wolisz prostą barową konstrukcję. Przemyśl też, czy w Twoim domu lepiej sprawdzi się mebel tapicerowany (wygodniejszy i bardziej przytulny w odbiorze), czy może model z tworzywa, który łatwiej utrzymać w czystości.

Hokery do blatu kuchennego: wygląd i styl

Gdy już zrozumiesz, jak dopasować wysokość blatu do hokerów, czeka Cię jeszcze dopasowanie stylu krzeseł do reszty aranżacji. A wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie. Dlaczego? Ponieważ stołki barowe muszą poniekąd łączyć aranżację kuchni i salonu.

Hokery nie powinny rywalizować ani z sercem salonu (którym zazwyczaj jest ładna kanapa ze stolikiem kawowym), ani nie przytłaczać aranżacji szafek kuchennych. Dobrym wyborem są zawsze hokery o charakterze neutralnym. Strzałem w dziesiątkę okażą się krzesła, które subtelnie nawiążą do stylu aranżacji, pasując kolorystycznie zarówno do palety barw zastosowanej w kuchni, jak i tej z salonu.

Pamiętaj, że wysokość blatu do hokerów ma pewne znaczenie w osiągnięciu zamierzonego efektu wizualnego: nieużywane hokery, które da się wsunąć pod blat barku czy wyspy, mogą optycznie odciążyć tę część salonu. Warto więc przemyśleć konstrukcję barku, jeśli marzą nam się przy nim hokery. Wysokość blatu ułatwiająca wsunięcie pod niego krzeseł może okazać się nieoceniona zwłaszcza w małych mieszkaniach, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota. Z drugiej strony piękne hokery dumnie stojące obok barku tworzą przy nim klubowy klimat i aż zachęcają, by z nich skorzystać.

Hokery dla całej rodziny

To, co jeszcze warto wziąć pod uwagę przy wyborze hokerów, to ich dopasowanie do wszystkich członków rodziny. Może okazać się to problematyczne zwłaszcza wtedy, gdy pomiędzy jej członkami występują duże różnice wzrostu. Jednym z rozwiązań w tej sytuacji jest zakup hokerów z opcją regulacji wysokości. To niestety ogranicza wybór do prostych hokerów na jednej nodze. Innym rozwiązaniem jest dobranie krzeseł barowych do tych członków rodziny, którzy będą korzystać z nich najczęściej. Poszkodowana w tym sporze strona zyskuje tym samym większe pole do negocjacji np. twardości materaca czy rodzaju foteli! Na szczęście jednak uniwersalne zasady doboru hokerów działają w większości przypadków, a odczuwanie dyskomfortu jest zjawiskiem niezwykle rzadkim

Przeczytaj również
Zobacz więcej