Koszyk
Jakie lustro wybrać do łazienki?

Jakie lustro wybrać do łazienki?

19.10.2023
Lustro to element wyposażenia, którego nie może zabraknąć w żadnej łazience! Korzystamy z niego codziennie, dlatego warto zadbać o to, by spełniało nasze oczekiwania oraz było rozwiązaniem praktycznym i zarazem estetycznym. Lustro z zaokrąglonymi rogami, podświetlane czy model o nieregularnym kształcie? A może coś zupełnie innego: lustro w czarnej ramie? Podpowiadamy, jak wybrać lustro do łazienki oraz jakie sprawdzi się najlepiej.

Lustro do łazienki: jaki rozmiar wybrać?

Jedna z zasad aranżacji wnętrz mówi, że duże lustro optycznie powiększa pomieszczenie. To prawda, jednak należy pilnować także proporcji: ogromne lustro w niewielkiej łazience może okazać się niefunkcjonalne, a dodatkowe odbijanie wyposażenia spotęguje wrażenie nieładu. Wybór zbyt małego egzemplarza, podobnie jak wieszanie lustra w łazience bez uwzględnienia wzrostu wszystkich użytkowników zdecydowanie zmniejszy funkcjonalność.

Najczęściej decydujemy się na lustro o szerokości zbliżonej do szerokości umywalki, o ile umywalka jest standardowych wymiarów. Standardowe lustro do łazienki ma szerokość 40 - 80 cm. Standardowa umywalka natomiast to ok. 60 - 70 cm; lustro może być od niej szersze, węższe lub tej samej szerokości.

Wariant pierwszy, gdy lustro jest szersze od umywalki to rozwiązanie polecane dla niewielkich łazienek. Duże lustro wklejone na ścianie może optycznie powiększyć łazienkę. Druga opcja, czyli lustro szerokości umywalki, jest najpopularniejsza. Sprawdzi się tylko w sytuacjach, kiedy umywalka jest dość duża, bo przy malutkiej umywalce lustro może okazać się zbyt wąskie. Trzecia możliwość — lustro mniejsze niż umywalka – to najrzadziej stosowane rozwiązanie. Można się na nie zdecydować, jeśli w łazience jest niewiele miejsca, ale warto wtedy zamontować dodatkowe lusterko pomocnicze.

Przyjmuje się, że lustro łazienkowe powinno mieć szerokość między 40 cm a 80 cm i grubość minimalnie 4 mm. Taki rozmiar umożliwia nam wygodne korzystanie z danego sprzętu. Jeśli planujesz zawiesić lustro heksagonalne lub okrągłe, najpraktyczniejsza będzie tafla o szerokości większej niż szerokość umywalki. W przypadku bardzo małych luster warto pomyśleć o zamontowaniu dodatkowego lusterka pomocniczego — na przykład na szafce.

Wieszanie lustra w łazience — stwórz wyjątkową aranżację

Ozdobne lustro w miedzianej ramie lub interesujące lustro o nieregularnym kształcie może być oryginalną dekoracją łazienkową. Jak dobrać model do reszty wyposażenia łazienki? Lustro z zaokrąglonymi rogami pasuje przede wszystkim do wanny i umywalki o łagodniejszych, opływowych kształtach. W przypadku form bardziej kanciastych postaw raczej na lustro heksagonalne lub nawet lustro nieregularne, by stworzyć wrażenie spójności. Takie lustro o nieregularnym kształcie świetnie wpisuje się w stylową łazienkę, w której króluje nowoczesny minimalizm. Lustro nieregularne może zastąpić wszystkie dekoracje: przykuje uwagę i jednocześnie spełni swoją funkcję, więc pasuje w szczególności do niewielkich łazienek. Do mniejszych pomieszczeń polecamy również podświetlane lustro, które nie będzie wymagało montażu dodatkowego oświetlenia.

Jeśli w Twojej łazience króluje elegancka prostota, dobrym wyborem będzie lustro w czarnej ramie. Czarne lustro do łazienki pasuje nie tylko do czarnej armatury, ale również drewnianych szafek czy pastelowych kafelków. Możesz z powodzeniem wykorzystać je również w klasycznej łazience bez określonego stylu. Jeśli szukasz stonowanego wyposażenia, czarne lustro do łazienki to strzał w dziesiątkę. Na przeciwnym biegunie znajduje się ozdobne lustro ze złotą ramą. Tu ciężko mówić o minimalizmie! Wybór jest naprawdę spory: możesz zdecydować się na duże ozdobne lustro w miedzianej ramie lub subtelniejsze lustro ze złotą ramą, która delikatnie odbije światło. Tego rodzaju wykończenie wprost idealnie pasuje do łazienek w stylu glamour — w końcu ten styl to wszechobecny blask! Dzięki otworom w ramach wieszanie lustra w łazience nie będzie wymagało żadnych specjalnych narzędzi i umiejętności — bez problemu zawiesisz je samodzielnie

Przeczytaj również
Zobacz więcej