Koszyk
Co to jest wykusz? Aranżacja wykuszu w domu

Co to jest wykusz? Aranżacja wykuszu w domu

11.01.2024

Wnętrza o nietypowych kształtach trudno urządzić, ale jeżeli znajdziemy na nie pomysł, to mogą robić naprawdę duże wrażenie i zachwycać oryginalnością. Takim trudnym, ale mającym duży potencjał wnętrzem jest salon z wykuszem. Ta forma architektoniczna dawniej była częściej spotykana, ale we współczesnym budownictwie znów zaczęła się pojawiać.

Co to jest wykusz i jakie daje możliwości

Wszyscy słyszeliśmy słowo wykusz, ale jego definicja nie zawsze jest nam znana. Zacznijmy więc od wyjaśnienia tego, co to jest wykusz. To wzorowana na budownictwie popularnym na Bliskim Wschodzie forma architektoniczna, która jest ozdobą elewacji, a we wnętrzu zapewnia dodatkową przestrzeń użytkową. Wykusz wystaje poza bryłę budynku i jest jego oryginalną ozdobą. Wnętrzu nadaje elegancki wygląd i daje wiele możliwości aranżacyjnych. Salon z wykuszem warto urządzić z rozmysłem, aby wykorzystać jego potencjał i zaaranżować tak, jak na to zasługuje.

Wykusz w salonie — wykorzystaj jego potencjał

Wykusz w salonie sprawia, że wygląda on elegancko, a nawet luksusowo. Warto zaaranżować to miejsce w taki sposób, aby nie zepsuć efektu, jaki robi. Urodę tego elementu architektonicznego możemy podkreślić odpowiednimi meblami – mogą to być zarówno antyki, jak i nowoczesne designerskie produkty. W wykuszu znajdują się okna, dlatego możliwości jego aranżacji są ograniczone, warto więc szukać inspiracji i wykorzystywać sprawdzone rozwiązania. Aranżacja wykuszu to przedsięwzięcie, które należy potraktować poważnie, bo w ten sposób nasz salon może stać się jeszcze piękniejszy.

Wykusz w salonie — dobre miejsce na jadalnię
Wykusz to miejsce, które jest jasne, a wręcz zalane światłem, bo na całej jego szerokości umieszczone są okna. Jeżeli w naszym salonie znajduje się wykusz, aranżacje tej części pokoju mogą być różnorodne. Dobrym pomysłem jest urządzenie w tym miejscu jadalni – biesiadując przy stole, będziemy mogli podziwiać widoki za oknem lub zachwycać się blaskiem księżyca. Wydaje się, że wykusz w salonie jest wręcz stworzony do tego, aby ustawić w nim stół i krzesła, które dzięki takiemu rozwiązaniu nie zajmują zbyt wiele cennej przestrzeni.

Pomysły na nowoczesny wykusz
Aranżacje wykusza mogą być zarówno klasyczne, jak i nowoczesne. Ciekawe zestawienie stworzy wykusz z ekskluzywnym industrialnym stołem – na przykład stół na metalowych nogach Convirio lub stół Thor. Nowoczesny salon z wykuszem to także dobre miejsce do zaaranżowania kącika wypoczynkowego. Często okna w wykuszu sięgają podłogi, ale nie zawsze tak jest – dlatego może to być idealne miejsce na kącik kawowy, czyli kanapę, stolik i być może dodatkowy fotel. Wówczas kanapy nie zasłoni okien, a idealnie wkomponuje się w to dodatkowe miejsce w salonie. Nowoczesny wykusz to architektoniczne rozwiązanie, które jest coraz bardziej trendy, ze względu na swoje niezaprzeczalne zalety.

Kreatywne pomysły na nowoczesny wykusz
Nowoczesny wykusz nawiązuje do tradycyjnego, ale różni się od niego kształtem – ma formę prostopadłościanu. Nie umieszcza się w nim już tradycyjnych okien – nowoczesny wykusz zazwyczaj jest w całości oszklony. Takie rozwiązanie optycznie powiększa wnętrza oraz je doświetla. Właśnie ze względu na ten dopływ światła słonecznego najczęściej w tym miejscu stawia się stół, ale wykusz możemy zaaranżować również w kreatywny i oryginalny sposób. Wykusze w domu to także idealne miejsce do relaksu – postawienie tam klasycznego szezlonga lub powieszenie hamaka to pomysł na relaks wysokiej jakości.

Nietuzinkowe aranżacje wykuszu w domu
Wykusze w domu mogą być nie tylko w salonie – ciekawie można ten element zaaranżować w sypialni. Można w tym miejscu ustawić na przykład stolik kawowy i fotele, tworząc w ten sposób miejsce do spożywania śniadania czy delektowania się kawą w zaciszu domowym. Wykusz jest także namiastką tarasu czy balkonu, ale ma nad nimi tę przewagę, że można z niego komfortowo korzystać nawet podczas największych mrozów. Jeżeli jesteś szczęśliwym posiadaczem mieszkania z wykuszem, aranżację tego miejsca wykonasz, korzystając z oferty naszego sklepu. Oferowane przez nas ekskluzywne stoliki kawowe podkreślą nietuzinkowość tego miejsca.
Nowoczesny salon z wykuszem — dodatkowa cenna przestrzeń

Salon z wykuszem w stylu nowoczesnym wydaje się mieć nieograniczoną przestrzeń – sporych rozmiarów oszklenia pozwalają nam poczuć się jak na łonie przyrody. Przestrzeń jest tym, co wyjątkowo cenimy sobie we współczesnych aranżacjach. Salon z wykuszem nie tylko wizualnie wydaje się większy, ale realnie taki jest. Uzyskujemy w ten sposób miejsce, które pozwala nam spełnić niektóre marzenia „aranżacyjne”. W wykuszu możemy urządzić na przykład kącik czytelniczy, na który w standardowych mieszkaniach często trudno znaleźć odpowiednie miejsce. W tym celu możemy w nim ustalić wygodną kanapę – na przykład sofa nierozkładana Dumbo z wygodnymi poduchami.

Oryginalne i nieszablonowe aranżacje wykuszu 

Teraz, gdy już wiemy, co to jest wykusz, możemy podczas jego urządzania skorzystać z inspiracji, które znajdziemy w Internecie lub puścić wodze fantazji i zaaranżować go oryginalnie i niepowtarzalnie. Aranżacja wykuszu może nie do poznania zmienić charakter całego wnętrza. Warto go zagospodarować tak, aby był miejscem funkcjonalnym, ale też reprezentacyjnym. W naszej ofercie jest duży wybór stolików, kanap, foteli i innych mebli, które w wykuszu sprawdzą się doskonale i podkreślą jego nieszablonową przestrzeń.

Salon z wykuszem i niepowtarzalnym widokiem!
Relaks z widokiem na niebo to coś, czego nikomu nie trzeba reklamować. Takie wrażenia zapewnia właśnie salon z wykuszem, ale aby z tego w pełni korzystać, niezbędne są odpowiednie meble. W naszym asortymencie znajduje się wiele produktów, które w wykuszach będą niezastąpione. Fotel Luna, w którym można się nie tylko wygodnie rozsiąść, ale przyjąć też pozycję półleżącą. Podobną formę ma designerski puf Moon, który jest propozycją dla osób spragnionych komfortu. Nowoczesny wykusz może stać się miejscem, które będzie odzwierciedlało obowiązujące trendy w aranżacji wnętrz.

Przeczytaj również
Zobacz więcej